Yeniden Refah adayının “Ahlak yoksa, düzensiz göç vardır” paylaşımı tepki çekti, partiden özür geldi

Yeniden Refah Partisi Fatih ilçe Belediye Başkan adayı Halit Özkarataşlıoğlu‘nun “Fatih, Fatihlilere teslim edilecek. Ahlak yoksa, düzensiz göç vardır” ifadelerinin geçtiği, paylaşımı gündem oldu.

Halit Özkarataşlıoğlu’nun seçim çalışmaları kapsamında yayınladığı videoda “Fatih’i Fatihlilere teslim edeceğiz” ve “Ahlak yoksa, düzensiz göç vardır” ifadeleri tepkilere yol açtı.

Özkarataşlıoğlu’nun sözleri Zafer Partisi’nin ırkçı söylemlerini akıllara getirdi. Zafer Partisi Fatih Belediye Başkan Adayı Hande Karacasu da seçim çalışmaları sırasında göçmen karşıtı ve ırkçı söylemlerde bulunmuştu. Karacasu, “Fatih’i tekrar Fatihlilerin yapacağız” ve “Göçmenler buradan gidecek” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Partiden özür geldi: Genel kanaatimizi yansıtmıyor!

Gelen tepkiler üzerine partiden özür geldi. “İslami ve insani hassasiyetleri yüksek bir anlayışa mensup Milli Görüşçüler olarak söz konusu paylaşımı görür görmez harekete geçerek yayından kaldırılmasını sağladık” denilen açıklamada, “Fatih İlçe Başkanlığımızın sergilediği söz konusu yaklaşım partimizin göç ve mülteciler konusundaki resmi görüşünü ve 500 bine yakın üyemizin konuya ilişkin genel kanaatini yansıtmamaktadır” denildi.

Açıklama şöyle:

“Bugün Fatih İlçe Başkanlığımız tarafından yayınlanan “Ahlak yoksa düzensiz göç vardır” başlıklı video sosyal medyada geniş yankı uyandırmıştır. İslami ve insani hassasiyetleri yüksek bir anlayışa mensup Milli Görüşçüler olarak söz konusu paylaşımı görür görmez harekete geçerek yayından kaldırılmasını sağladık.

Milli Görüş, insan onurunu önceleyen ve insan haklarını temel alan dünya görüşüyle sadece milletimizin değil dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların ve hatta insanlığın gönlüne girmiştir.

Fatih İlçe Başkanlığımızın sergilediği söz konusu yaklaşım partimizin göç ve mülteciler konusundaki resmi görüşünü ve 500 bine yakın üyemizin konuya ilişkin genel kanaatini yansıtmamaktadır. Yeniden Refah Partisi olarak kurulduğumuz günden bu yana, Milli Görüş geleneği olarak ise 50 yılı aşkın zamandır nerede bir mazlum varsa gözünün yaşını silmeye, ekmeğimizi bölüşmeye ve kucak açmaya devam edeceğimizin altını çizmek isteriz.

Tasvip etmediğimiz ve derhal yayından kaldırttığımız video sebebiyle şayet kalbi kırılan kardeşlerimiz varsa yine de özür diler haklarını helal etmelerini dileriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x