Dünyanın her yerine ihraç ediliyor. Türkiye birinci sırada. Sağlığa faydaları saymakla bitmiyor

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Çukurova’nın bereketli topraklarının, narenciye üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer aldığını anımsatarak, “2023 yılında bölgemizde 3 milyon 200 bin tonun üzerinde rekolte elde edildi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de, narenciye üretiminin yüzde 45’inin Çukurova bölgesinde yapıldığını söyleyeren Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ‘’2023 yılında bölgemizde 850 bin dönüm dikili alandaki narenciye bahçelerinden 3 milyon 200 bin tonun üzerinde rekolte elde edildi. Çukurovamızın bereketli topraklarının, narenciye üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer alması bizi ayrıca gururlandırmaktadır’’ değerlendirmesinde bulundu.

Doğan, “Narenciye bahçeleri, karbon ayak izini azaltmada ve çevresel sürdürülebilirlikte kritik rol oynamaktadır. Ağaçlar, karbondioksit emilimini artırarak hava kalitesini iyileştirir ve iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir faktör olarak işlev görür. Ayrıca, biyolojik çeşitliliği koruma altına alarak ekosistemlerin sağlığını desteklerler. Her yıl Nisan ayında şehrimizde Adana’nın portakal bahçelerinin güzelliklerinin ve bereketinin coşkuyla kutlandığı şehrin kültürel mirasını ve zenginliğini yansıtan Portakal Çiçeği Karnavalı’nda da bu yıl sürdürülebilirlik vizyonu hedeflenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Narenciye meyvelerinin faydaları saymakla bitmiyor. C vitamini deposuna sahip olan naraciyeler ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde üretimi yapılıyor.

İşte narancinin faydaları…

Narenciye meyveleri, özellikle portakal, mandalina, limon ve greyfurt gibi meyveler, yüksek miktarda C vitamine sahiptir. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olur, antioksidan özelliklere sahiptir ve vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar.

Narenciye meyveleri, antioksidanlar açısından da zengindir. Antioksidanlar, hücre hasarını önleyerek kanser, kalp hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltmaya katkı sağlar. Narenciye meyveleri yüksek lif kaynağaına sahiptir. Lif, sindirimi düzenlemeye yardımcı olur, tokluk hissini artırır ve sindirim sistemi sağlına fayda sağlar.

Bazı narenciye meyveleri, özellikle portakal ve greyfurt, potasyum bakımından zengin. Potasyum, sinir fonksiyonlarını düzenlemeye, kasları ve kalp ritmini desteklemeyi sağlar.
Narenciye meyveleri genellikle düşük kalorili ve yağsız özelliğe sahiptir.
Narenciye cilt sağlığını destekler C vitamini, kolajen üretimini teşvik eder.

Fakat bazı insanların narenciye meyvelerine karşı alerjik olabilir
Bu sayılan özellikler her insanda aynı hissi vermeyebilir.
Meyve suyu tüketirken dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü meyve suyu genellikle meyvenin lif içeriğini kaybeder ve doğal şeker miktarını artışa çıkarabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x