Android 15, üçüncü parti kamera uygulamalarına iyileştirme sunacak

Google‘ın yaklaşmakta olan Android 15 işletim sistemi, üçüncü taraf uygulamaların video stabilizasyon kalitesini artırabilecek yeni bir özellik sunmayı planlıyor. Koda göre, Play Store’dan indirilen alternatif kamera uygulamaları, kullanıcının akıllı telefonundaki varsayılan kamera uygulamasının kullandığı algoritmalara erişim sağlayacak bir “genişletme” ile desteklenecek. Bu özellik, üreticilerin tercihiyle etkinleştirilebilecek olsa da, Google yazılım tabanlı bir alternatif sunarak bu gelişmiş kamera özelliklerine erişimi mümkün kılabilir.

Android Authority tarafından Android 15 kodunda tespit edilen yeni Camera2 genişletmesi “Eyes Free videografi” olarak adlandırılıyor. Camera2 genişletmesi, üçüncü taraf kamera uygulamalarının üreticinin kamera uygulamasında mevcut olan algoritmalara erişmesine olanak tanıyor. Google, Android 14 çalıştıran bazı akıllı telefonlarda Otomatik, Bokeh, Yüz düzeltme, HDR ve Gece gibi beş genişletmeye erişim sağlıyor.

Android 15, üçüncü parti kamera uygulamalarına iyileştirme sunacak

Yeni Eyes Free videografi genişletmesi, belirli bir bölgeyi veya ilgilenilen bir nesneyi kilitleyip stabilize etmeyi hedefliyor. Önceki genişletmeler görüntü çekimlerine odaklanmışken, bu yeni genişletme, üçüncü taraf kamera uygulamalarında video stabilizasyonunu geliştirmeye yönelik olarak tasarlandı.

Android 15‘in, cihazları kablosuz olarak şarj etmek için yeni bir seçenek getirebileceği belirtiliyor. OEM’lerin yeni Camera2 genişletmesini Android 15 için uygulamaları gerekecek; bazı üreticiler Android 14‘te mevcut olan beş genişletmeden bir veya daha fazlasına erişim sağladı. Ancak rapor, Android 15’in, üçüncü taraf kamera uygulamalarının genişletmeye erişimini sağlayan ve yazılım tabanlı bir uygulama sunacak “kamera yazılımı genişletmelerine izin ver” şeklinde yeni bir geçiş anahtarı tanıtacağını belirtiyor. Bu, daha optimize olmasa da, gelişmiş video kalitesi sunmayı mümkün kılacak.

Google‘ın, Android 15‘i bu yılın ilerleyen dönemlerinde uygun Pixel akıllı telefonlara dağıtması bekleniyor ve yeni nesil işletim sisteminin, kilit ekranı widget’ları, ekran kaydedilirken hassas detayları gizlemeye yönelik gizlilik özellikleri, yeni bir “uygulama karantinası” özelliği, uygulamaları gizlemek için özel bir alan ve diğer birçok yeni özellik ile gelmesi bekleniyor. Bu özelliklerin bazıları, en son Android 15 genel beta sürümünde erişilebilirken, diğerleri şirket tarafından bu yılın ilerleyen dönemlerinde kararlı sürüm yayınlandığında etkinleştirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x